. . .
Ana Sayfa Reklam Künye Üyelik Giriş Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle İletişim RSS / XML
 Son Dakika
PROTEM TEMİZLİK`E TEŞEKKÜR   -    YAŞAR KARAKELLE: YAŞANANLAR SİYASİ DERSTİR   -    KADINLAR TURKCELL`İN GÖZBEBEĞİ   -    TÜSİAD`DAN ANLAMLI ZİYARET   -    ALPAY YÜKSEL İÇİN YENİ GÖERVLENDİRME   -    TURKCEL PROJESİ DEMEK ÖDÜL DEMEK   -    TUROB DUYMAZDAN GELİNEMEZ   -    İSPANYA TURİZMDE TAKDİRİ HAK ETTİ   -    DOĞUŞ OTOOMTİV`DEN TARİHİ KARAR   -    EKONOMETRONOM.COM YAYIN HAYATINA BAŞLADI   -    GÜYA ANLAŞMIŞLAR   -    BORCU OLAN UÇAK REHİNDE   -    HEDEF BÜYÜK HAYAL DE OLSA   -    AB İÇİN KARŞILIKLI ÇABA TALEBİ   -    KARŞILIKLI ÇABA GEREKLİYMİŞ   -   
  Gündem
  Siyaset
  Dünya
  Spor
  Ekonomi
  Teknoloji
  Sağlık
  Kültür Sanat
  Magazin
  Eğitim
  Yaşam
  İstanbul
  Marketler
   Sağlık 8.12.2016 / 23:18  
4000 yıldır kullanılan şifa kaynağı!
Reishi veya lingzhi (Ganoderma lucidum), Polyporaceae familyasından geleneksel Çin tıbbında yaklaşık 4000 yıldır ilaç olarak kullanılan, sıvı olarak özünün tüketildiği bir mantar türüdür.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Reishi yenilebilir bir mantar değildir. Mantar özü ya da çay elde edilmelidir. Genellikle meşe ve erik ağacı kütüklerinin üzerlerinde yaklaşık 9 aylık gibi bir sürede yetiştirilir. Reishi mantarı, birçok rahatsızlığa karşı etkinliği ve bağışıklık sistemini güçlendirici mucizevi etkisi nedeni ile uzun ve sağlıklı yaşamın şartı olarak kabul görmüş ve `Ölümsüzlük Mantarı` olarak adlandırılarak Uzakdoğu`da asırlar boyunca sadece imtiyazlı grubu oluşturan hanedanlar ve çocukları tarafından tüketilebilmiştir.

STRES VE UYKUSUZLUKLARA MÜCADELEDE YARDIMCI OLUYOR

Kandaki oksijen miktarının artmasına yardımcı olur ve böylece cilt üzerinde de iyileştirici etkiler vardır. Anti-aging etki göstererek hücreleri yeniler, düzenli kullanımda streste azalma ve uyku düzeninde düzelmeler görülür.

Kırmızı Reishide bulunan polisakkaritlerden, beta-l,3-D- glukan ve beta-l,6-glukan, akyuvar ve lenfositlerin sayısının artmasına etki ettiği gibi bağışıklık sisteminin en önemli hücreleri olan makrofaj T-hücrelerinin miktarının artmasına ve aktif hale gelmesine etki ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kırmızı Reishinin düzenli tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirir.

KOLESTROL VE DİYABETLE SAVAŞIYOR

Yapılan çalışmalar, sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek için Reishi mantarının koruyucu olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Yüksek tansiyon, kolesterol, diyabet gibi problemlerle savaşmaya yardımcıdır. Kan dolaşımını düzenleyerek, kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucudur.

Toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur . Meme, prostat, akciğer kanseri başta olmak üzere kanser türlerine karşı koruyucu etki gösterir. Son yıllardaki bazı çalışmalarda, Ganoderma lucidum (Reishi) meyvelerinin ekstraktlarında kanser hücrelerinin haberleşme yolları (signaliıg patways) üzerine etkili bileşikler bulunduğu gösterilmiştir.

MEME KANSERİNİ ÖNLÜYOR

Yüksek metastatik kanser hücrelerinin en önemli özelliklerinden birinin AP-1 ve NF-KB trankripsiyon faktörlerinin sürekli aktivasyonu olduğu bilinmektedir. Hızla yayılan meme kanser hücrelerinin yayılma hızlarının inhibisyonu için bu trankripsyon faktörlerinin inhibe edilmesi gerektiği gösterilmiştir.

Reishi mantarından hazırlanan ekstraktlarda (meyve ve spor) bulunan bileşiklerin AP-lve NF-KB nin aktivitelerini (özellikle prostat ve meme kanserlerinde) sürekli inhibe ettiği gösterilmiştir.

REİSHİ MANTARININ ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

İçine reishi ekstresi eklenen su bir çaydanlıkta ortalama 2 saat kadar kaynatılır ve bekletilmeden içilir. Yüksek miktarda antioksidan içeren bitkisel ürün hemen tüketilmelidir. Ortalama 1,5 saat içerisinde özelliğini  yitirir.

NOT: Başta kanser olmak üzere birçok hastalıktan korunmada etkili olan mantarı mutlaka doktora danışarak kullanılması tavsiye ediliyor.
Yorum Yap
  Diğer Sağlık Haberleri...
    16 Ekim 2017 Pazartesi - SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK TURİZMİ İÇİN DEV...
    11 Nisan 2017 Salı - ONKLOJİ TEDAVİSİNDE TAKEDA FARKI...
    9 Nisan 2017 Pazar - UNILEVER`DEN GIDA İÇİN DEV HİZMET...
    14 Aralık 2016 Çarşamba - SABAHLARI MUTLAKA YEMENİZ GEREKİR...
    10 Aralık 2016 Cumartesi - Dişlerin sızlaması, soğuk havalarda artı...
    2 Haziran 2016 Perşembe - TR PHARMA FABRİKASI TEMELİ ATILDI...
    7 Mart 2016 Pazartesi - ŞEBNEM KOCAOĞLU İLE DİŞLERİNİZ BAMBAŞKA...
    18 Aralık 2014 Perşembe - SABUUN EN DOĞAL HALİ: LADİVA...
    18 Aralık 2014 Perşembe - GARDEF ZEYTİNYAĞLI DEFNE ŞAMPUANI DOĞALL...
    14 Aralık 2014 Pazar - MARGARİN ÜRETİMİ TÜM DÜNYADA YASAKLANIYO...
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz
Copyright © www.samanyolugazetesi.com                       Görsel Tasarım ve Yazılım : Samanyolu Gazetesi
. . .