. . .
Ana Sayfa Reklam Künye Üyelik Giriş Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle İletişim RSS / XML
 Son Dakika
PROTEM TEMİZLİK`E TEŞEKKÜR   -    YAŞAR KARAKELLE: YAŞANANLAR SİYASİ DERSTİR   -    KADINLAR TURKCELL`İN GÖZBEBEĞİ   -    TÜSİAD`DAN ANLAMLI ZİYARET   -    ALPAY YÜKSEL İÇİN YENİ GÖERVLENDİRME   -    TURKCEL PROJESİ DEMEK ÖDÜL DEMEK   -    TUROB DUYMAZDAN GELİNEMEZ   -    İSPANYA TURİZMDE TAKDİRİ HAK ETTİ   -    DOĞUŞ OTOOMTİV`DEN TARİHİ KARAR   -    EKONOMETRONOM.COM YAYIN HAYATINA BAŞLADI   -    GÜYA ANLAŞMIŞLAR   -    BORCU OLAN UÇAK REHİNDE   -    HEDEF BÜYÜK HAYAL DE OLSA   -    AB İÇİN KARŞILIKLI ÇABA TALEBİ   -    KARŞILIKLI ÇABA GEREKLİYMİŞ   -   
  Gündem
  Siyaset
  Dünya
  Spor
  Ekonomi
  Teknoloji
  Sağlık
  Kültür Sanat
  Magazin
  Eğitim
  Yaşam
  İstanbul
  Marketler
   Teknoloji 14.12.2016 / 18:30  
Mobil abone sayısı 74,5 milyon oldu
Bakan Ahmet Arslan, sektördeki sabit telefon hizmeti abone sayısının 11,1 milyona, toplam mobil abone sayısının ise 74,5 milyona ulaştığını söyledi.

Bakan Arslan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yılın üçüncü çeyreğine yönelik hazırlanan "Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu" çerçevesinde sektöre yönelik değerlendirmelerde bulundu.

15 Kasım itibarıyla 615 farklı işletmecinin BTK`dan elektronik haberleşme hizmeti sunmak üzere toplam 994 yetkilendirme aldığını ifade eden Arslan, sektördeki işletmecilerin bu yılın üçüncü çeyreğinde elde ettikleri toplam gelirin 11,6 milyar liraya ulaştığını, bu çeyrekte gelirlerin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artış gösterdiğini bildirdi. Arslan, işletmecilerin toplam yatırımlarının da 1,4 milyar liraya ulaştığını kaydetti.

"GENİŞ BANT İNTERNET ABONE SAYISI 59,1 MİLYON"

Sektördeki sabit telefon hizmeti abone sayısının 11,1 milyona, 3,8 milyonu Makineler Arası İletişim (M2M) abonesi olmak üzere toplam mobil abone sayısının 74,5 milyona, geniş bant internet abone sayısının 59,1 milyona yükseldiğini anlatan Arslan, "Eylül 2016 sonu itibarıyla toplam mobil geniş bant aboneleri 49 milyona, sabit geniş bant aboneleri de 10,1 milyona ulaştı. 1 Nisan`da hayatımıza giren 4,5G hizmetleri tüketiciler nezdinde büyük bir hızla kabul gördü ve halkımız yüksek mobil veri hızına hemen alıştı." diye konuştu.

Temmuz ve eylülü kapsayan 3 aylık dönemde 45,7 milyon vatandaşın 4,5G aboneliğini tercih ettiğini, cihazı ve SIM kartı bu hizmete uyumlu olan ve söz konusu hizmetten faydalanan vatandaşların sayısının ise 16,5 milyona ulaştığını aktaran Arslan, "Vatandaşlarımızın 4,5G`ye uyumlu SIM kart ve cihaz temin etmeleri ile önümüzdeki dönemde bu hizmetten faydalanan abone sayısı daha da artacaktır." görüşünü paylaştı.

"4,5G İNTERNET KULLANIMINI ARTIRDI"

Arslan, 4,5G hizmetinin internete hızlı erişimi sağlamasının yanında vatandaşların internet kullanımını da artırdığına dikkati çekerek, "Aylık mobil internet kullanımı 2,2 gigabyte çıktı. Bu rakam bir önceki döneme göre yüzde 16 artış anlamına geliyor." ifadelerini kullandı.

Elektronik haberleşme sektörünün otobanı olarak nitelendirdiği fiber altyapı ve fiber abone sayısına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Bakan Arslan, fiber uzunluğunun son bir yılda yaklaşık yüzde 9 artarak 284 bin kilometreye ulaştığını bildirdi.

Arslan, fiber abone sayısının da aynı dönemde yüzde 13,7 artışla 1,82 milyona yaklaştığını ifade ederek, sabit geniş bant aboneleri içindeki fiber abone oranının yüzde 18?i geçtiğini söyledi.

Arslan, Türkiye`de internet hizmetlerinin temel olarak sabit ve mobil elektronik haberleşme altyapıları üzerinden sunulduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

"Bunun yanında uydu üzerinden de 11 bin 500 kişiye internet hizmeti sunulmaktadır. Hem mobil hem sabit geniş bant internet hizmetleri için daha fazla fiber altyapıya ihtiyacımız var. Biz, bu altyapıların gelişmesine katkıda bulunmalı ve bu hizmetlerin ülkenin her yerine ulaşmasını desteklemeliyiz. Bunun da temel yolu fibere ve elektronik haberleşme sektöründe altyapı yatırım yapmak isteyenleri önünü açacak ve yatırım yapmalarını kolaylaştıracak tedbirlerdir. Bakanlık olarak bu konudaki çalışmalarımız sürüyor."

KAYNAKAA


Yorum Yap
  Diğer Teknoloji Haberleri...
    24 Ekim 2017 Salı - TURKCEL PROJESİ DEMEK ÖDÜL DEMEK...
    26 Eylül 2017 Salı - TÜRK TEELKOM YİNE YAPTI YAPACAĞINI...
    20 Eylül 2017 Çarşamba - YENİ MOTOROLA YENİ FİYAT...
    5 Eylül 2017 Salı - ARMUT`UN ABRD ÇIKARMASI...
    8 Mayıs 2017 Pazartesi - SAS`TA ERDEMLİ ATAMA...
    6 Mayıs 2017 Cumartesi - IDC FARKI HER ZAMAN HİSSEDİLİR...
    3 Şubat 2017 Cuma - WHATS`UP ÇOCUKLARDA BİR NUMARA...
    15 Ocak 2017 Pazar - CANON EN YENİSİNİ YENİLEDİ...
    5 Ocak 2017 Perşembe - Ay`ın haritası yeniden çizilecek...
    6 Ekim 2016 Perşembe - SONY GÖZ KAMAŞTIRACAK...
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz
Copyright © www.samanyolugazetesi.com                       Görsel Tasarım ve Yazılım : Samanyolu Gazetesi
. . .